Ministeriöiden määräaikainen kehittämistoiminta
VM0366:04/02/02/2000 Development
Hankkeen tehtävänä on tehdä ehdotuksia perinteisen komiteatyöskentelyn ja laajakantoisten ja periaatteellisesti tärkeiden, useampaa hallinnonalaa koskevien asioiden valmistelun kehittämiseksi.
Basic information Completed
Project number VM0366:04/02/02/2000
Case numbers
Set by Ministry of Finance
Term/schedule 12.9.2000 – 30.6.2001
Date of appointment 12.9.2000
Goals and results
Hankkeen tavoitteena on uudistaa ministeriöiden määräaikaista kehittämistoimintaa.
Starting points
Valtioneuvosto teki huhtikuussa 1998 periaatepäätöksen "Laadukkaat palvelut, hyvä hallinto ja vastuullinen kansalaisyhteiskunta". Periaatepäätöksessään hallitus linjasi hallintopolitiikan periaatteita todeten muun muassa, että kunnossa oleva hallintopoliittinen välineistö auttaa eduskuntaa ja hallitusta ohjaamaan talouden ja yhteiskunnan muutoksia ja johtamaan valtioyhteisöä hallituksen tavoitteiden mukaisesti ja että tietoyhteiskuntakehitys ja globalisoituminen korostavat hallituksen roolia pitkän linjan kansallisten linjausten määrittämisessä.
Edellä mainittuun valtioneuvoston periaatepäätökseen pohjautuvan keskushallinnon uudistamisen käynnistämiseksi valtiovarainministeriö tilasi lokakuussa 1999 kolmelta kansainväliseltä asiantuntijalta taustaselvityksen Euroopan ja muutamien muiden sen ulkopuolisten maiden keskushallinnosta. Asiantuntijat totesivat, että Suomen hallinnon keskeisiä haasteita ovat muun muassa kokonaisvaltaisen johtamisen periaate koko valtioneuvoston tasolla, visionäärisyys ja kansallisten menestystekijöiden hahmottaminen pitkällä aikavälillä.
Valtioneuvoston ja ministeriöiden määräaikainen kehittämistoiminta on uusien haasteiden edessä, sillä aiemmat toimintatavat eivät kaikilta osin vastaa enää tarkoitustaan. Perinteisen komitea- ja neuvottelukuntatyppisen toiminnan lisäksi entistä tärkeämmäksi kehittämisen muodoksi ovat tulleet laaja-alaiset, poikkihallinnolliset työryhmät sekä myös epävirallistyyppiset säännölliset yhteistyö- ja neuvottelufoorumit. Etenkin asiakokonaisuuksissa, joiden toteuttamisessa ei ole käytettävissä perinteisiä hallinnonalan tulosohjaukseen liittyviä menettelyjä, kuten esimerkiksi EU-ohjelmatyö, ja joita toteutetaan verkostomaisen toimintamallin pohjalta, uudentyyppinen työskentely luo haasteita sekä keskushallinnon sisäiselle toiminnalle että keskushallinnon suhteelle aluehallintoon. Päätöksenteko perustuu edellä mainituissa tapauksissa yleensä yhteiseen sopimukseen ja resurssien kokoamiseen yli hallinnonalojen. Toimintaympäristön ja toimintatavan muutos heijastuu myös niihin odotuksiin, joita keskushallinnolle asetetaan.
Valtioneuvosto asetti 21. kesäkuuta 2000 keskushallintohankkeen. Jo aiemmin toukokuussa 2000 hallitus oli iltakoulussaan linjannut keskushallinnon uudistamisen keskeisiä periaatteita ja toimenpiteitä. Hallitus totesi tuolloin, että määräaikaiseen kehittämistoimintaan tarvitaan uudenlaisia menettelytapoja.
Publications and reports
Ministeriöiden määräaikainen kehittämistoiminta
Valtiovarainministeriö
Julkaisuvuosi: 2001;
Määräaikaisen valmistelun kehittäminen
Valtiovarainministeriö
Julkaisunumero: 6/2001; Julkaisuvuosi: 2001; WWW-osoite: http://www.vm.fi/vm/fi/04_julkaisut_ja_asiakirjat/01_julkaisut/04_tutkimukset_ja_selvitykset/3503_fi.pdf;
Loppuraportti; Ministeriöiden määräaikainen kehittämistoiminta
27.6.2001 Valtiovarainministeriö
Setting-up and organisation
Asettaminen DOC
12.9.2000 Valtiovarainministeriö
Developing and statute drafting in the Government
The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.
All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects