Ministerit Meri, Ikonen ja Multala käynnistävät selvityksen aiheettomien valituksien ehkäisemisestä
Oikeusministeri Leena Meri, kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen sekä ympäristöministeri Sari Multala haluavat selvittää, miten aiheettomiin valituksiin pystyttäisiin jatkossa puuttumaan.
Aiheettomat valitusprosessit hidastavat toisinaan kaavoitusta, rakentamista ja kunnan kehittämistä. Joskus oikaisupyyntöjä ja valituksia saatetaan tehdä myös kiusaamistarkoituksessa.
Hallitus vei huhtikuussa aiheettomien valitusten karsimisen vuosien 2026–2029 julkisen talouden suunnitelmaan. Suunnitelmaan on kirjattu myös, että hallinto-oikeudelle tai korkeimmalle hallinto-oikeudelle tehtyjen aiheettomien valitusten maksuja nostetaan.
Oikeusministeriö julkaisi esiselvityksen etukäteismaksusta tuomioistuimissa tammikuussa 2025. Etukäteismaksu nostaisi kynnystä tehdä aiheettomia valituksia, mutta merkitsisi myös tosiallisesti tuomioistuimeen pääsyn rajoittamista.
Oikeusministeriö, valtiovarainministeriö ja ympäristöministeriö sekä asianomaiset ministerit lähtevät nyt yhdessä kartoittamaan kunkin toimialan lainsäädännön mahdollisuuksia ja keinoja puuttua aiheettomiin valituksiin ja oikaisupyyntöihin sekä arvioimaan niistä perittäviä maksuja. Selvityksen toteutustapaa, esim. virkavalmistelu tai selvitysmiehen asettaminen, pohditaan jatkovalmistelussa.
– Etsimme yhdessä aiheettomien valitusten vähentämisen keinoja. Turhat valitukset kuormittavat oikeusjärjestelmää ja viivästyttävät asioiden käsittelyä, toteaa oikeusministeri Leena Meri.
– Ihmisten oikeusturvasta tulee pitää kiinni, mutta samalla on löydettävä keinoja puuttua selvästi väärin perustein tehtyihin aiheettomiin valituksiin, kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen sanoo.
– Valitusprosessit voivat viivästyttää rakennushankkeita ja investointeja merkittävästi, joten aiheettomia valituksia on saatava vähennettyä. Olen tyytyväinen, että selvitämme tähän uusia keinoja jo linjattujen lisäksi. Kevään aikana eduskuntaan etenevä alueidenkäyttölaki sisältää muun muassa asemakaavoituksen valitusoikeuden rajaamisen asianosaisiin, sanoo ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala.
Hanke aloitetaan virkavalmistelussa kartoituksella selvitystarpeista ja asiasta tiedotetaan sen edetessä. Tarkoituksena on saada selvitys valmiiksi vielä kuluvan hallituskauden aikana.
Lisätietoja:
oikeusministerin valtiosihteeri Teija Makkonen, p. 0295 150 251, [email protected]
kunta- ja alueministerin erityisavustaja Minna Kurki, p. 050 437 2718, [email protected]
ympäristöministerin erityisavustaja Emma-Stina Vehmanen, p. 040 847 1992, [email protected]
Selvityshenkilöiden raportti: Esiselvitys etukäteismaksusta tuomioistuimissa