Yhteinen kehittäminen ja tilaisuudet
Julkisen johtamisen kehittäminen pohjaa ymmärrykselle, että julkisen hallinnon tehtäväkenttä on laaja. Yhteisessä kehittämisessä on lähtökohtana, että moninaisia johtamistehtäviä tuetaan moninaisin keinoin ottaen huomioon eri sektorien ja eri toimintayksiköiden erilaiset tarpeet. Toisaalta on tärkeää, että johtamisen ja sen kehittämisen perusta ja käytännöt ovat riittävän yhtenäiset. Näin edistetään hyvää johtamista koko hallinnossa. Tätä varten tarvitaan yhteisiä kehittämistoimia, muun muassa yhteistä johtamisvalmennusta. Yhteiset asiat on järkevää tehdä yhteisesti sekä valmennuksen hyötyjen että taloudellisuuden näkökulmasta.
Valtiovarainministeriö tukee valtionhallinnon johdon verkottumista ja valmentautumista. Valtiovarainministeriö järjestää ylimmälle johdolle yhteisiä tilaisuuksia ja erityistä pienryhmätoimintaa ja tarjoaa yhdessä HAUS-kehittämiskeskuksen kanssa valtionhallinnon johtajille uran eri vaiheisiin sopivia valmennusohjelmia.
Julkisen johtamisen kehittämisessä on tärkeää yhteistyö valtionhallinnon, kuntien, hyvinvointialueiden ja muiden julkisten organisaatioiden kesken. Muiden sektorien johtajat ovat osallistuneet muun muassa ministeriön järjestämään Uudistuja-ohjelmaan ja vuosittain järjestettävään Julkisen johtamisen päivään.
Valtiovarainministeriön tehtäviin kuuluu myös laaja yhteistyö erilaisten kehittämisorganisaatioiden ja tutkimuslaitosten kanssa niin kansallisesti kuin kansainvälisesti.
Johdon verkostot ja pienryhmät
Valtiovarainministeriö järjestää ministeriöiden ja virastojen ylimmälle virkamiesjohdolle tarkoitettuja tapaamisia. Näiden tarkoitus on lisätä johdon keskinäistä vuorovaikutusta ja avointa keskustelua niin ajankohtaisista asioista kuin pitkän ajan kehittämiskysymyksistäkin. Tilaisuuksiin on osallistunut ulkopuolisten asiantuntijoiden lisäksi poliittista johtoa. Ministeriö kutsuu ylintä johtoa myös lyhyisiin aamukahvitilaisuuksiin tarpeen mukaan muutaman kerran vuodessa. Lisäksi ministeriö tukee laajemminkin julkisen sektorin johtajia ja heidän verkottumistaan järjestämällä muun muassa vuosittain Julkisen johtamisen päivän, jonne kutsutaan valtionhallinnon johdon lisäksi, kuntajohtajat, hyvinvointialueiden johtajat ja muita julkisen hallinnon johtajia.
Valtionhallinnon ylimmän johdon piirissä toimii pienryhmiä, joiden tavoitteena on lisätä ylimmän johdon mahdollisuuksia tutustua toisiinsa, vaihtaa kokemuksia ja tukea heitä heidän johtamistehtävissään. Pienryhmät ovat toimineet vuodesta 2013. Vuosina 2022-2024 oli toiminnassa neljä pienryhmää, joissa oli mukana yhteensä 55 johtajaa. Ryhmät ryhmittyvät uudelleen myös jat-kossa kahden vuoden jaksoihin.
Kokemusten pohjalta pienryhmille on pidetty hyvinä seuraavia toimintaperiaatteita:
- Ryhmät ovat vapaamuotoisia vertaistukiryhmiä ilman valmista agendaa. Ryhmät sopivat itse toimintatavoistaan ja keskusteluteemoistaan.
- Olemassa olevat ryhmät jatkavat ja niitä täydennetään tarvittaessa uusilla tulokkailla.
- Tarpeen mukaan perustetaan uusia kahdeksan - kymmenen hengen ryhmiä. Tavoitteena on, että ryhmien jäsenet edustaisivat monipuolisesti valtionhallinnon eri tehtäväalueita.
- Valtiovarainministeriö osallistuu ryhmien toimintaan ja siten edistää valtionhallinnon johdon ja ministeriön välistä vuoropuhelua ottaen esille ajankohtaisia teemoja. Ministeriön asiantuntijat tarvittaessa tukevat muutoinkin ryhmien toimintaa.
Lisäksi eri valmennusohjelmien käyneet ovat muodostaneet erilaisia alumniryhmiä.
Valtion henkilöstöjohdon foorumi
Valtion henkilöstöjohdon foorumin tavoitteena on vahvistaa hr-toimijoiden yhteistyötä ja verkot-tumista sekä jakaa hyviä käytäntöjä valtionhallinnossa. Foorumin jäsenistö koostuu valtion virasto-jen ja ministeriöiden henkilöstöasioista sekä henkilöstön kehittämisestä vastaavista johtajista ja päälliköistä. Foorumi kokoontuu säännöllisesti ja se vie eteenpäin yhteisiä hr-kehittämisen hank-keita. Foorumin keskeinen painopiste on valtion yhteisen henkilöstöstrategian toimeenpanossa ja toimeenpanon seurannassa. Foorumilla on puheenjohtaja ja valmistelusihteeristönä toimii valtio-varainministeriön valtionhallinnon kehittämisosaston asiantuntijat.
Lisätietoja henkilöstöjohdon foorumista.
Juha Madetoja
yksikönpäällikkö
puh. +358295530572
etunimi.sukunimi@gov.fi
Hankkeet ja työryhmät
Julkisen johtamisen ryhmä
Julkisen johtamisen yhteistyöryhmä
Johtamista yhteiseksi hyväksi -valtionhallinnon johtamisen kehittämishanke
Lisätietoa
Virtuaalisesti, vapauttaen ja vaikuttavasti - paikkariippumaton johtaminen valtionhallinnossaTiedosto avautuu uudessa välilehdessä pdf 506kB
Toimiva johtoryhmätyöskentely kirje 31.5.2017Tiedosto avautuu uudessa välilehdessä pdf 143kB
Liite 1 Johtoryhmätyöskentelyn kehittäminenTiedosto avautuu uudessa välilehdessä pdf 68kB
Liite 2 Valtioneuvoston johtamisjärjestelmän mallikuvaus