Virkkunen: Lähidemokratiaa ja uusia vaikuttamisen väyliä vahvistettava
- Kuntauudistuksen tavoitteena on kunnan itsehallinnon sekä kansalaisten yhdenvertaisuuden vahvistaminen. Kansalaisten yhdenvertaisuus koskee myös eri kunnissa asuvien kuntalaisten mahdollisuuksia osallistua ja vaikuttaa. Tässä meillä on paljon kehittämisen tarvetta, sanoi hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen tänään 19. maaliskuuta 2012 Oulussa kuntauudistuksen aluekierroksen yhteydessä järjestetyssä toimittajatapaamisessa.
Muodostettaessa nykyistä suurempia kuntia, on Virkkusen mukaan tärkeää varmistaa että kunnan eri alueiden ääni kuuluu riittävästi päätöksenteossa.
- Meillä on tarve kehittää paitsi edustuksellista demokratiaa, eli valtuusto- ja lautakuntatyöskentelyä, myös suoran osallistumisen ja vaikuttamisen väyliä. Sen lisäksi että pohditaan mahdollisuuksia erilaisiin aluelautakuntiin tai kaupunginosavaltuustoihin, haetaan myös keinoja, joilla asukkaat pääsevät suoraan mukaan palveluiden ja asuinalueiden kehittämiseen. Tähän on selvästi halua ja tarvetta.
- Tulen käynnistämään tänä keväänä kuntalain kokonaisuudistuksen. Tämän uudistuksen yhteydessä tehdään laaja arvio siitä, miten lainsäädännöllä luodaan paremmat edellytykset kuntalaisten vaikuttamiselle, sanoi Virkkunen.
Kuntalain kokonaisuudistus tehdään hallitusohjelman mukaisesti parlamentaarisessa valmistelussa. Virkkusen mukaan kuntalakia uudistettaessa tullaan tarkastelemaan muun muassa nykyisten toimielinten toiminnan kehittämistä, luottamushenkilöiden työskentelyedellytysten parantamista ja erilaisten suorien vaikuttamiskeinojen kehittämisen tarvetta.
- Demokratiaa pitää kehittää kokonaisuutena, jossa edustuksellinen järjestelmä ja suorat vaikuttamisen tavat täydentävät toisiaan, totesi Virkkunen.
Lisätietoja: erityisavustaja Elina Laavi 040 708 2121