Kommun- och regionminister Ikonen och välfärdsområdesdirektörerna diskuterade utvecklandet av finansieringsmodellen för välfärdsområdena

Välfärdsområdesdirektörerna sammanträdde på inbjudan av kommun- och regionminister Anna-Kaisa Ikonen för att diskutera utvecklingen av finansieringsmodellen för välfärdsområdena vid en rundabordsdiskussion fredagen den 19 september 2025. I början av evenemanget gav Tuukka Holster välfärdsområdesdirektörerna en presentation av det förslag till utveckling av behovsmodellen som Institutet för hälsa och välfärd (THL) publicerat.
Generalsekreterare Jenni Jaakkola från rådet för utvärdering av den ekonomiska politiken och ordförande för nätverket H23, välfärdsområdesdirektör Marina Kinnunen, kommenterade förslaget. Överläkare Petri Kivinen från Mellersta Finlands välfärdsområde bedömde THL:s förslag med tanke på diagnosuppgiftsunderlaget.
Överdirektör Ville-Veikko Ahonen, som var ordförande för diskussionen, konstaterade att tjänstemannaarbetsgruppen med ansvar för utvecklingen av finansieringsmodellen fortsätter beredningen av uppdateringen av finansieringslagen under ledning av finansministeriets avdelning för styrning av välfärdsområdena. Gruppen lägger under höstens gång fram ett förslag för politisk diskussion, och avsikten är att förslaget ska vara färdigt för en remissbehandling i början av nästa år.
Minister Ikonen tackade deltagarna för en konstruktiv diskussion och kommentarer.
"Det är viktigt att välfärdsområdenas finansieringsmodell utvecklas på ett förutsägbart sätt och i samråd med regionerna. Ministeriets tjänsteberedning utnyttjar THL:s undersökning i sitt beredningsarbete, men diskussionen med regionerna visade att det inte lönar sig att försöka göra allt på en gång. Beredningen av reformen av finansieringsmodellen bör planeras omsorgsfullt. Jag tackar regionerna särskilt för de gemensamma råden till stöd för beredningen", konstaterade minister Ikonen.