Aino Acktén ja oopperan juhlaraha
Valtiovarainministeriö on antanut 6.6.2001 asetuksen juhlarahan lyömisestä Aino Actén syntymän 125-vuotisjuhlien kunniaksi. Juhlarahan nimellisarvo on sata markkaa ja se on hopeaa. Rahaa lyö-dään enintään 40 000 kappaletta.
Aino Actén ja oopperan juhlarahan suunnittelun pohjana on käytetty kuvanveistäjä Timo Rytkösen ehdotusta. Raha painaa 31 grammaa ja sen halkaisija on 35 millimetriä.
Juhlarahan nettotuoton valtiolle arvioidaan olevan noin kaksi miljoonaa markkaa. Rahan tuottoa ei esitetä käytettäväksi mihinkään erityiseen kohteeseen.
Rahan tunnuspuolella on vasemmalla ylhäällä kaaren muotoisena kohotekstinä SUOMI FINLAND ja alhaalla lyöntivuosi 2001. Keskellä ja oikealla on kohokuvioina hatun lieri ja osa naisen kasvois-ta.
Rahan arvopuolella vasemmalla keskellä on vaakasuoraan arvomerkintä 100 ja MK. Oikealla yl-häällä on kohokuvioina esirippu tai hameen helma ja sen alapuolella kenkä. Kuvion päällä on sy-vennyksenä päällekkäin vuosiluvut 1876 ja 1944 sekä ylhäältä alas teksti AINO ACKTE.
Juhlaraha tulee myyntiin 6.7.2001. Proof-laadun myyntihinta on 322 markkaa ja BU-laadun 189 markkaa sisältäen arvonlisäveron.
Lisätietoja antavat valtiovarainministeriöstä hallitusneuvos Raine Vairimaa, puh. (09) 160 3014 ja Rahapajasta tiedottaja Mira Valkonen, puh. (09) 8943 4387.