Markat muunnetaan euroiksi verolainsäädännössä
Euron käyttöönotto aiheuttaa muutoksia verolainsäädäntöön. Lainsäädäntöön sisältyvät markkamäärät muutetaan euroiksi ja senteiksi vuoden 2002 alusta, jolloin markka poistuu käytöstä. Presidentti vahvisti asiaa koskevat lait 26.10.2001 ja ne tulevat voimaan 1.1.2002.
Markkamääräiset veroperusteet muunnetaan lähimpään euromäärään siten, että laissa pyöreiksi tarkoitetut määrät pyöristetään myös euroina. Muutosten kokonaisvaikutukset ovat taloudellisesti mahdollisimman neutraalit. Useimmissa tapauksissa muutokset toteutetaan verovelvollisille edullisella tavalla. Mihinkään verolainsäädäntöön sisältyvään markkamäärään ei tule muusta kuin euron käyttöönotosta johtuvia muutoksia.
Euron käyttöönoton jälkeen verot ja maksut määrätään ja kannetaan yleensä sentin tarkkuudella. Lisäksi veroäyrin käsitteestä luovutaan.
Muutokset alentavat verotuottoa vuosittain yhteensä 75-80 miljoonaa markkaa. Suurimmalla osalla kansalaisista verotus kevenee muutosten seurauksena hieman, keskimäärin noin 20 markkaa vuodessa.
Lisätietoja antaa neuvotteleva virkamies Matti Halen VM:n vero-osastolta, puh. (09) 160 3168.