SADe-ohjelman Yrityksen palvelukokonaisuuden klusteriryhmä
VM038:10/2009 Kehittäminen
Klusteriryhmän tehtävänä on valmistella ja tehdä esitys SADe -ohjelman johtoryhmälle ja valtiovarainministeriölle palvelukokonaisuuden kohteesta, ohjata palvelukokonaisuuden esiselvityksen toteutusta, seurata ja ohjata palvelukokonaisuuden toteutusta ja käyttöönottoa sekä osallistua palvelukokonaisuuden toteutuksen arviointiin. Palvelukokonaisuuksia on kaksi, joihin voidaan esittää perustettavaksi kaksi alatyöryhmää. Klusteriryhmän tehtävänä on koordinoida työryhmien ja palvelukokonaisuuksien suunnittelua yhteen.
I Palvelukokonaisuuden valmisteluvaihe:
1. Valmistella ja tehdä esitys Julkisen hallinnon tietohallinnon neuvottelukunnalle (JUHTA) ja valtiovarainministeriölle palvelukokonaisuuden esiselvitysvaiheen käynnistämistä varten:
a. palvelukokonaisuuksien palvelualueesta, palvelualueen laajuudesta sekä siinä muodostettavista palveluprosesseista
b. palvelukokonaisuuden tietojärjestelmäarkkitehtuurista, joka sovitetaan yhteen kokonaisarkkitehtuurin kanssa
c. kehitettävistä ...
Hankkeen perustiedot Päättynyt
Hankenumero VM038:10/2009
Asianumerot 385/00.01.00.01/2013
Asettaja valtiovarainministeriö
Toimikausi/aikataulu 1.3.2010 – 31.12.2012
Asettamispäivä 15.3.2010
Tavoitteet ja tuotokset
Työnantajan palvelukokonaisuuden tavoitteena on, että vuoteen 2014 mennessä työnantajilla on käytössään entistä monipuolisempia ja helppokäyttöisempiä verkkopalveluita työnantajavelvoitteiden hoitamiseen. Palvelulla helpotetaan erityisesti pienten työnantajien (esimerkiksi kotitaloudet ja pienet yritykset) toimintaa.
Työnantajan palvelukokonaisuus perustuu osittain nykyiseen Palkka.fi -palveluun, joka on verohallinnon johdolla kehitetty työnantajille integroitu palkanlaskentajärjestelmä. Palkka.fi -palvelusta luodaan kattava työnantajavelvoitteiden hoitamisen palvelu mm. laajentamalla sen sisältöä, kehittämällä e-maksamista, rakentamalla palvelua entistä käyttäjäystävällisemmäksi ja integroimalla palvelu tiiviimmin muihin tietojärjestelmiin, mm. yritystietojärjestelmään. Palvelu soveltuu kaikille työnantajille, joilla ei ole tarkoitukseen varattua erillistä järjestelmää.
Lisäksi palvelukokonaisuuteen rakennetaan tieto-, neuvonta- ja asiointipalveluja mm. työllistämiseen liittyvään suunnitteluun, työvoiman hankkimiseen, työsuhteen käynnistämiseen, työsuhteen muutostilanteisiin, työterveysasioihin ja työsuojeluun.
Yrityksen perustajan palvelukokonaisuudessa valtakunnallista tavoitetta yrittäjyyden lisäämiseksi voidaan tukea kehittämällä yrittäjiksi aikoville ja yrittäjille valtakunnallisia sähköisiä palveluita. Yrityksen perustajan palvelukokonaisuudessa perusajatuksena on yrityksen perustamiseen liittyvien julkisen hallinnon palvelujen kokoaminen yhteen ja soveltuvien palvelujen sähköistäminen. Yrityksen perustamisen ohjeistus integroidaan niihin palveluihin ja järjestelmiin, joita perustamisessa tarvitaan. Uusien yritysten perustaminen ja liiketoimintojen käynnistäminen on kansantalouden suorituskyvylle ensiarvoisen tärkeää.
Yrityksen perustajan palvelukokonaisuudessa on suunniteltu toteutettavaksi seuraavat sähköiset palvelut: yrityksen harkitsemisen ja suunnittelun sekä perustamisen ja käynnistämisen palvelut, starttirahan sähköinen hakeminen TE-toimistosta, Finnveran lainan ja takauksen sähköinen hakeminen sekä YTJ:n sähköisiin perusilmoituksiin integroituminen. Valmisteluvaiheessa kartoitetaan myös mahdollisuus pilotoida hanke tai sen osia kunnallisen yritysneuvonta-/yrityspalvelutoimijan ja uusyrityskeskuksen kanssa.
Talouspoliittisen ministerivaliokunnan linjausten mukaisesti SADe-ohjelmassa toteutettavien palvelukokonaisuuksien tulee täyttää seuraavat valintakriteerit: asiakaslähtöisyys ja laatu, merkittävyys, poikkihallinnollisuus, tuottavuuspotentiaali, toteutuksen kustannustehokkuus, käynnistysvalmius ja toteutuksen nopeus, käyttöönottovalmius ja -kelpoisuus, säädösmuutosten tarve ja valmius niiden toteuttamiseen, yhteensopivuus julkishallinnon kokonaisarkkitehtuurin kanssa sekä innovatiivisuus ja luovuus. Erityistä huomiota kiinnitetään kuntien tuottavuuden parantamiseen.
Lähtökohdat
Hallitus hyväksyi maaliskuussa 2009 sähköisen asioinnin ja tietoyhteiskuntakehityksen vauhdittamista koskevan kannanoton, jonka mukaan hallitus vauhdittaa Suomen tietoyhteiskuntakehitystä ja sähköisten asiointipalveluiden leviämistä kolmella toimintakokonaisuudella: jatkamalla Arjen tietoyhteiskuntaohjelmaa, käynnistämällä Sähköisen asioinnin ja demokratian ohjelman sekä uudelleen organisoimalla julkisten tietojärjestelmien määrittely, hankinta ja ylläpito.
Kannanottoon perustuen valtiovarainministeriö asetti huhtikuussa 2009 Sähköisen asioinnin ja demokratian vauhdittamisohjelman (SADe-ohjelman). Ohjelman tavoitteena on edistää sähköistä asiointia siten, että kansalaisten ja yritysten sähköinen asiointi on mahdollista vuoteen 2013 mennessä kattaen kaikki keskeiset palvelut. Kansalaisten ja yritysten palveluille luodaan yhtenäisesti asiakasrajapinnat eri tahojen tuottamiin julkisiin palveluihin. Tavoitteena on myös koko julkisen hallinnon (valtio, kunnat, Kela ja muu välillinen julkinen hallinto) tietojärjestelmien yhteentoimivuuden kehittäminen.
Palvelukokonaisuuksien valmistelua ja kehittämistä varten asetetaan tehtävien toteutuksesta vastaava klusteriryhmä, joka koostuu palvelukokonaisuutta ohjaavien ministeriöiden, siihen sisältyvistä palveluista vastaavien viranomaisten - valtion, kuntien ja Kelan sekä tarvittavista yksityisen ja kolmannen sektorin edustajista. Työnantajan palvelukokonaisuus ja Yrityksen perustajan palvelukokonaisuus on hyväksytty jatkovalmisteluun.
Työnantajan ja Yrityksen perustajan palvelukokonaisuudet yhdistetty Yrityksen palvelukokonaisuudeksi
Julkaisut ja raportit
Palkka.fi yrityskäyttöliittymän (PFIYK) loppuraportti PDF
Työ- ja elinkeinoministeriö
Julkaisuvuosi: 2012;
-
Työ- ja elinkeinoministeriö
Julkaisuvuosi: 2012;
Työnantajan tietoja sisältävän rekisterin esiselvityksen (TAR) loppuraportti PDF
Työ- ja elinkeinoministeriö
Julkaisuvuosi: 2012;
Yrityksen perustajan palvelukokonaisuus - Yrityksen asiointitilin esiselvityksen loppuraportti PDF
Työ- ja elinkeinoministeriö
Julkaisuvuosi: 2012;
Yrityksen perustajan palvelukokonaisuus - esiselvityksenloppuraportti PDF
HMV PublicPartner Oy ja Solita Oy
Julkaisuvuosi: 2010;
Työnantajan palvelukokonaisuus - esiselvityksen loppuraportti PDF
HMV PublicPartner Oy ja Solita Oy
Julkaisuvuosi: 2010;
Asettaminen ja organisointi
SADe-ohjelman Työnantajan ja Yrityksen perustajan palvelukokonaisuuksien klusteriryhmän muutospäätös PDF
27.8.2012 Valtiovarainministeriö
Jäsenmuutospäätös; Anneli Sollon tilalle Antero Taimiaho PDF
24.10.2011 Valtiovarainministeriö
Jäsenmuutosesitys; Anneli Sollon tilalle Antero Taimiaho varajäsenenään Susanna Grimm-Vikman, STM/537/2010
12.10.2011 Sosiaali- ja terveysministeriö
-
18.5.2011 Valtiovarainministeriö
Jäsenmuutosesitys; Antti Kataisen tilalle Jukka Pitkäjärvi, TK-03-172-10
27.1.2011 Tilastokeskus
Jäsenten ehdottaminen TEM:n palvelukokonaisuuksien klusteriryhmään
15.12.2010 Suomen Yrittäjät
Ehdotus työryhmän täydentämiseksi; asiantuntijoiksi Teemu Holmén ja Sari Paljakka
13.12.2010 Suomen Kuntaliitto
Asettamispäätös PDF
12.4.2010 Valtiovarainministeriö
Asettamispäätöksen liite; kuvaus ja palvelukartta PPT
12.4.2010 Valtiovarainministeriö
Muut asiakirjat ja muistiot
Edustajan nimeäminen
19.2.2010 Kansaneläkelaitos, Kela
Edustajien nimeäminen, EK/336/2010
16.2.2010 Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Edustajan nimeäminen
15.2.2010 Työttömyysvakuusrahasto
Edustajan nimeäminen, STM/537/2010
15.2.2010 Sosiaali- ja terveysministeriö
Edustajan nimeäminen
11.2.2010 Taloushallintoliitto
Edustajien nimeäminen
9.2.2010 Verohallitus
Edustajien nimeäminen, TEM/385/00.05.01/2010
9.2.2010 Työ- ja elinkeinoministeriö
Edustajan nimeäminen
8.2.2010 Työeläkevakuuttajat TELA ry
Edustajan nimeäminen, 418/90/2010
8.2.2010 Suomen Kuntaliitto
Edustajien nimeäminen, PRH/35/04/2010
5.2.2010 Patentti- ja rekisterihallitus
Edustajien nimeäminen
5.2.2010 Tapaturmavakuutuslaitosten liitto
Edustajien nimeäminen, TK-03-172-10
5.2.2010 Tilastokeskus
Edustajien nimeäminen
5.2.2010 Suomen Yrittäjät ry
Jakelussa mainitut; Jäsenten nimeäminen SADe-ohjelman Yritysten työnantajavelvoitteiden palvelukokonaisuuden klusteriryhmään
1.2.2010 Valtiovarainministeriö
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.
Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet