EU-kokoukset
Valtiovarainministerit keskustelevat arvonlisäveropetosten torjunnasta
EU:n talous- ja rahoitusasioiden neuvosto kokoontuu Brysselissä tiistaina 5. toukokuuta ja euroryhmä maanantaina 4. toukokuuta.
Suomea edustavat kokouksissa alivaltiosihteeri Leena Mörttinen ja pysyvä edustaja, suurlähettiläs Jori Arvonen.
Neuvosto käsittelee komission ehdotuksia
Viime marraskuussa Euroopan komissio antoi asetusehdotuksen Euroopan syyttäjänviraston (EPPO) ja Euroopan petostentorjuntaviraston (OLAF) pääsystä arvonlisäverotietoihin EU:n tasolla, mikä vahvistaisi arvonlisäveropetosten torjuntaa. Neuvostossa on tavoitteena saavuttaa asiasta yleisnäkemys.
Lisäksi neuvosto käsittelee komission ehdotusta rahoitusmarkkinoiden ja valvonnan integraation edistämispaketista, Venäjän hyökkäyssodan vaikutuksia ja EU-lainsäädännön taloudellisia seurauksia.
Euroryhmä keskustelee talouden tilanteesta
Euroryhmässä Euroopan keskuspankin pankkivalvontaelin ja EU:n kriisinratkaisuneuvosto antavat katsauksen osana säännöllistä puolivuosittaista kuulemista. Muita aiheita ovat muun muassa Lähi-idän kriisin vaikutukset EU:n talouteen ja tilannekatsaus digitaalisen rahoituksen työn etenemisestä.
Lisätietoja:
Finanssineuvos Antti Kekäläinen, puh. 02955 30386, antti.kekalainen(at)gov.fi
Euroryhmän aiheet (neuvoston sivut, päivitetään kokouksen jälkeen)
Komission tiedote arvonlisäveropetosten torjumisesta (14.11.2025)