EU-kokoukset
Valtiovarainministerit keskustelevat rahoitusmarkkinoiden sääntelystä ja rakenteellisista uudistuksista

Valtiovarainministeri Riikka Purra edustaa Suomea EU-maiden valtiovarainministerien epävirallisessa kokouksessa 19.–20. syyskuuta. Puheenjohtajamaa Tanska järjestää kokouksen Kööpenhaminassa. Purra edustaa Suomea myös euroryhmässä, joka kokoontuu samassa yhteydessä 19. syyskuuta.
Valtiovarainministerit keskustelevat epävirallisessa kokouksessaan seuraavista aiheista:
- rahoitusmarkkinoiden sääntelyn yksinkertaistaminen
- rakenteelliset uudistukset tuottavuuden ja kilpailukyvyn vahvistamiseksi
- geopolitiikan taloudelliset vaikutukset Euroopalle
- EU-lainsäädännön taloudelliset seuraukset.
Kokoukseen osallistuu myös Suomen Pankin johtokunnan jäsen Tuomas Välimäki.
Euroryhmässä asialistalla ovat euroryhmän työsuunnitelma sekä makrotaloudellinen kehitys mukaan lukien näkemystenvaihto Euroopan parlamentin talous- ja raha-asioiden valiokunnan puheenjohtajan kanssa. Euroryhmän laajennetussa kokoonpanossa on tilannekatsaus digitaaliseen euroon.
Lisätietoja:
Neuvotteleva virkamies Antti Kekäläinen, puh. 02955 30386, antti.kekalainen(at)gov.fi
Ministerin erityisavustaja Mikael Lith, puh. 02955 30334, mikael.lith(at)gov.fi
Talous- ja rahoitusasioiden neuvosto (Ecofin) on yksi EU:n neuvoston kokoonpanoista. Ecofin päättää vastuualueensa EU-lainsäädännöstä useimmiten yhteistyössä Euroopan parlamentin kanssa. Tehtäviin sisältyy myös jäsenmaiden talouspolitiikan koordinointi. Ecofin-neuvostoon kuuluvat EU-maiden valtiovarainministerit.
Euroryhmä on epävirallinen elin, jonka tehtävänä on koordinoida euromaiden talouspolitiikkaa ja edistää talouskasvua. Ryhmään kuuluvat euromaiden valtiovarainministerit. Euroryhmä tekee poliittisia linjauksia mutta ei päätä esimerkiksi lainsäädännöstä.
Euroryhmän aiheet (EU:n neuvoston sivut)