Regeringens proposition
Ny reglering bekämpar missbruk av aktiebyte

Bestämmelserna om aktiebytesarrangemang ändras så att de i fortsättningen inte ska kunna utnyttjas för att minimera skatt på utdelning. Bestämmelserna om aktiebyte utvidgas till att gälla också länder utanför Europeiska ekonomiska samarbetsområdet i syfte att främja företagsverksamheten.
Syftet med den lagändring som gäller principerna för värdering av aktier är att förhindra eventuella skattemässiga fördelar med arrangemang för aktiebyte.
Merparten av arrangemangen har genomförts på grund av nedsatt skatt på utdelning
Efter lagändringen värderas de aktier som byts vid aktiebyte till det matematiska värdet före bytet i stället för gängse värde. Nettoförmögenheten och beloppet av lättare beskattad utdelning från bolaget kan således inte ökas på konstgjord väg. Lagändringen gäller endast aktiebyten mellan parter i intressegemenskap.
År 2023 hade det i uppskattningsvis cirka 70 procent av fallen med aktiebyte grundats ett nytt holdingbolag för förvärv av aktier. I nästan samtliga fall var stod en liten ägarkrets bakom arrangemangen, vilket betyder att det faktiska ägandet av aktierna inte byttes ut i samband med aktiebytet.
Syftet med propositionen är att främja Finlands konkurrenskraft
Bestämmelserna om aktiebyte i lagen om beskattning av inkomst av näringsverksamhet utvidgas till att, under vissa förutsättningar, också gälla länder utanför Europeiska ekonomiska samarbetsområdet. Samtidigt höjs maximibeloppet av det penningvederlag som tillåts vid aktiebyte.
Syftet med propositionen är också att underlätta omorganiseringen av affärsverksamheten och anskaffningen av finansiering i Finland. Målet med reformen är att utveckla bestämmelserna om aktiebyte så att de stöder företagens tillväxt och utvidgning.
Propositionen grundar sig på besluten vid vårens halvtidsöversyn och budgetpropositionen för 2026.
Lagarna träder i kraft så snart som möjligt. Värderingsändringen ska tillämpas på utdelning från och med den 1 januari 2026.
Mer information:
Miina Lehtonen, specialsakkunnig, tfn 0295 530 273, miina.lehtonen(at)gov.fi.
Liisa Jussila, skattesakkunnig, tfn 0295 530 144, liisa.jussila(at)gov.fi
Regeringens proposition VM/2025/144