Valtioneuvoston päätös VM/2025/45

« Valtioneuvoston yleisistunto 16.4.2025 13.00

Valtiovarainministeriö

Valtioneuvoston päätös HUS-yhtymän vuoden 2025 lainanottovaltuuden muuttamisesta

Ministeri

Anna-Kaisa Ikonen

Esittelijä

Finanssineuvos Antto Korhonen, p. +358 295 530 547

Asia

Valtioneuvosto päättää vuosittain valtiovarainministeriön esityksestä hyvinvointialueen tilikausittaisen valtuuden määrästä pitkäaikaisen lainan ottamiseksi. Valtioneuvosto on päättänyt hyvinvointialueiden ja HUS-yhtymän vuoden 2025 lainanottovaltuuksista 6.6.2024. Päätöksen mukaan HUS-yhtymällä ei ole lainanottovaltuutta.

Valtioneuvosto muuttaa hyvinvointialueen lainanottovaltuutta, jos investointi on välttämätön hyvinvointialueen järjestämisvastuulle kuuluvien palvelujen tuottamisen jatkuvuuden kannalta tai lainsäädännössä edellytettyjen palvelujen turvaamiseksi eikä investointitarvetta voida kattaa muulla tavoin. Lainanottovaltuuden muuttamisesta voidaan päättää hyvinvointialueen hakemuksesta tai valtiovarainministeriön, sosiaali- ja terveysministeriön tai sisäministeriön aloitteesta.

Valtioneuvosto teki 14.11.2024 päätöksen HUS-yhtymän lainanottovaltuuksista vuodelle 2025. Muutettu valtuus on yhteensä 274 765 000 euroa.

HUS-yhtymä jätti 4.3.2025 valtiovarainministeriölle uuden hakemuksen vuoden 2025 lainanottovaltuuden muuttamisesta, koska HUS-yhtymän hyväksytyn investointiohjelman puitteissa, muutamissa vuonna 2025 alkavissa investointihankkeissa ja investointeja vastaavissa sopimuksissa on havaittu, että myönnetty lainanottovaltuus ei tule riittämään.

Valtiovarainministeriö on asettanut 28.3.2025 valtioneuvoston päätöksen valmistelua varten valmisteluryhmän, johon kuuluivat valtiovarainministeriön, sosiaali- ja terveysministeriön, sisäministeriön sekä HUS-yhtymän edustajat. Valmisteluryhmä arvioi ne vuonna 2025 alkaviksi tai sidotuiksi suunnitellut investoinnit ja investointeja vastaavat sopimukset, joihin HUS-yhtymän mukaan vuodelle 2025 päätetty lainanottovaltuus ei kohdistu tai ei riitä. HUS-yhtymän lainanottovaltuuden määräksi vuodelle 2025 esitetään 332 215 000 euroa, jossa on lisäystä edelliseen muutospäätökseen 57 450 000 euroa huomioiden poistuneet investointeja vastaavat sopimukset. Nyt tehtävä päätös on muutospäätös suhteessa 14.11.2024 tehtyyn aiempaan päätökseen. Aiemman päätöksen mukaiset ehdot lainanottovaltuuden muuttamiselle säilyvät voimassa myös tämän uuden päätöksen jälkeen.

Lainanottovaltuuden ja asetettavien ehtojen tarkoituksena on HUS-yhtymän toiminnan turvaamiseksi varmistaa, että muutetun lainanottovaltuuden mukaisesti toteutettavat investoinnit ovat hyvinvointialueesta annetussa laissa tarkoitetulla tavalla välttämättömiä ja että hyvinvointialueen lainanhoitokyky ei vaarannu.

Esitys

Valtioneuvosto päättää HUS-yhtymän vuoden 2025 lainanottovaltuuden muuttamisesta (RV)

Päätös

Valtioneuvosto hyväksyi esityksen.