Ministerit Grahn-Laasonen ja Rantanen: Heikentynyttä alfa-PVP-tilannetta ratkotaan yhteistyöllä ja toimintaa tehostamalla
.jpg/12185b77-7079-084a-b58b-27b6b44c9a94?t=1757085958358&width=1200)
Sisäministeri Mari Rantanen ja sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen keskustelivat 5.9. viranomaisten ja asiantuntijoiden kanssa alfa-PVP-huumeesta. Keskustelusta kävi ilmi, että kyseessä on monitahoinen ongelma, jonka ratkomiseen tarvitaan laajaa yhteistyötä.
Alfa-PVP aiheuttaa suuren psykoosiriskin, harhoja ja väkivaltaista käyttäytymistä. Kyseessä on erittäin nopeasti koukuttava huume. Lainsäädännössä alfa-PVP on kielletty huumeena jo kymmenen vuotta sitten, mutta sen käyttö on yleistynyt viime vuosina merkittävästi.
”Terveys- ja turvallisuusviranomaiset tehostavat nyt sitä työtä, jota jo tehdään huumeiden aiheuttamien ongelmien torjumiseksi ja hoitamiseksi, jotta alfa-PVP-tilanne saadaan hallintaan. Turvallisuusviranomaisia tarvitaan huumeiden saatavuuden kitkemiseen ja järjestäytyneen rikollisuuden hillintään. Sosiaali- ja terveyspalveluiden puolella meidän on varmistettava huumeriippuvaisille nopea ja kynnyksetön apu ja tuki”, sanoi sosiaaliturvaministeri Grahn-Laasonen.
”Huumausaineisiin kytkeytyvä rikollisuus on vakavaa ja järjestäytynyttä. Riittävät poliisin toimivaltuudet, tehokas viranomaisyhteistyö ja tietojenvaihto ovat ensiarvoisen tärkeitä.
Painotan myös koko yhteiskunnan vastuuta – kyse on asenteista. Ei esimerkiksi ole olemassa huumausaineiden viihdekäyttöä, vaan se kaikki on huumeidenkäyttöä, se on syytä ymmärtää. Pidän tärkeänä, että lapsia ja nuoria valistetaan huumeiden vaaroista niin kodeissa kuin kouluissa”, sisäministeri Rantanen sanoi.
Ennaltaehkäisy, varhainen tuki ja matalan kynnyksen palvelut avainasemassa
Keskustelussa oli mukana edustajia terveydenhuollosta, sosiaalitoimesta, nuorisotoimesta, lastensuojelusta, poliisista, tullista, tuomioistuimesta ja järjestöistä.
Tilannekatsauksessa nousi esiin, että alfa-PVP-tilanne liittyy laajempaan muuntohuumeongelmaan ja heikentyneeseen huumausainetilanteeseen, jota on tärkeää ratkoa kokonaisuutena. Mikään yksi yksittäinen asia ei ratkaise ongelmaa. Olennaista on ennaltaehkäisy, varhainen tuki ja haittojen vähentäminen. Matalan kynnyksen päihdepalveluiden saatavuudesta on tärkeää huolehtia.
Saatavuuteen ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen on tärkeää puuttua
Kyseessä on suurelta osin ulkomailla tuotettu, Suomeen salakuljetettava aine, joka on osa järjestäytynyttä rikollisuutta. Keskusteluissa nousi esiin, että saatavuuteen ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen on tärkeää puuttua.
Alfa-PVP:n käyttö koskee myös nuoria, joita pitäisi tavoittaa entistä paremmin, ja heille pitäisi olla suora vieroitus- ja hoitopolku pois huumeidenkäytöstä kokonaan.
On myös hyvä muistaa, että sekin, miten käyttäjistä puhutaan, vaikuttaa tilanteeseen. Keskustelussa mainittiin, että alfa-PVP:tä käyttävät ihmiset esitetään julkisuudessa usein yksipuolisesti vaarallisina ja toivottomina. Henkilö, joka ei usko olevansa hoidon arvoinen, ei hakeudu hoitoon, sanoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen edustaja tilaisuudessa.
Lisätietoja:
sosiaalineuvos Elina Kotovirta, sosiaali- ja terveysministeriö, p. 0295 163 713, etunimi.sukunimi(at)gov.fi
poliisiylitarkastaja Heidi Kankainen, sisäministeriö, p. 0295 488 335, etunimi.sukunimi(at)gov.fi
sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen haastattelupyynnöt: erityisavustaja Niilo Heinonen, p. 0295 163 603, etunimi.sukunimi(at)gov.fi
sisäministeri Mari Rantasen haastattelupyynnöt: sisäministeriön viestintä p. 050 555 5035 tai media.sm(at)gov.fi