Valtion yhteinen viestintäratkaisu - esitutkimushanke
VM114:03/2006 Projekt
Valtion yhteinen viestintäratkaisu - esitutkimushanke tuottaa esitutkimusraportin viestintäratkaisun toteutettavuudesta 30.9.2009 mennessä. Tavoitteena on, että Valtion yhteinen viestintäratkaisu on palvelutuotannossa Valtion IT-palvelukeskuksen (VIP) palveluna vuoden 2011 aikana. Vuoden 2011 jälkeen palvelun käyttöönotto vaiheistetaan käyttöönottovalmiuksien puitteissa käyttöönottoerittäin.
Eri käyttötilanteisiin soveltuvia sähköisiä viestintäratkaisuja (telepresence, videoneuvottelu, työasematasoiset ja muut päätelaiteriippumattomat palvelut) tarkastellaan esitutkimusvaiheessa laajasti. Erityistä huomiota kiinnitetään palvelukokonaisuuden yhteentoimivuuteen. Suppeimmillaan viestintäratkaisu sisältää valtion yhteisen sähköpostin ja kalenterin lisäksi myös pikaviesti-, läsnäolo- ja myöhemmin myös kevyet puhelin- sekä videoneuvottelumahdollisuudet. Valtion yhteinen viestintäratkaisu-palvelukokonaisuuden sisältö täsmentyy esitutkimusvaiheen aikana.
Hankkeen työskentely käynnistyy ...
Projektets basuppgifter Avslutat
Projektets nummer VM114:03/2006
Ärendenummer 2400/00.00.05/2009
Projektets arrangör finansministeriet
Mandattid 23.4.2009 – 31.12.2009
Datum för tillsättande 23.4.2009
Mål och resultat
Esitutkimushankkeen tuloksena on esitutkimusraportti sisältäen realistisen käsityksen valtion yhteisen viestintäratkaisun toteuttavuudesta, kustannustehokkuudesta ja tuottavuusvaikutuksista ja päätösehdotuksen hankkeen jatkovaiheiden osalta.
Hallitusohjelmaa toteuttavista hankkeista ja Valtion IT-strategiasta johtuen voidaan asettaa valtion yhteisen viestintäratkaisun toiminnallisiksi tavoitteiksi, että se
- tukee ympäristöpoliittisia tavoitteita liikkumistarpeen vähentymisenä ja vähentää matkustamisesta aiheutuvia kustannuksia välittöminä matkakustannus- ja matka-aikasäästöinä.
- parantaa hallinnon läpinäkyvyyttä ja kansalaisen/asiakkaan palvelua nopeuttamalla päätös/asiankäsittelyn prosesseja, minipuolistamalla välitöntä asiakaspalvelua sekä lisäämällä hallinnon tavoitettavuutta.
- parantaa valtionhallinnon kustannustehokkuutta ja työn tuottavuutta ja tehostaa sekä monipuolistaa viestintää yli organisaatiorajojen verkottuneessa palveluiden arvonluontiketjussa.
Perustietotekniikan alueella keskeiset IT-strategiset tavoitteet liittyvät suurten volyymien hyödyntämiseen ja jatkuvan palvelutuotannon hallinnan keventämiseen.
Viestintäinfrastruktuurin, joka on selkäranka kehittyneempien palveluiden toteuttamiselle, tulee olla pitkälti yhtenäinen yli organisaatiorajojen mahdollistaen sujuvan ja rikkaan kmmunikaation ajasta ja paikasta riippumatta. Ratkaisujen yhtenäisyys parantaa myös työvoiman liikkuvuutta vähentämällä panostuksia osaamiseen ja erilaisten käyttötapakulttuurien omaksumiseen. Lisäksi ajantasaiset ja modernit viestintäratkaisut parantavat työvoiman saatavuutta pitkällä aikajänteellä.
Yhtenäisyyden rinnalla keskeinen viestintäratkaisuille asetettava tavoite on tietoturvallisuus.
Monimuotoinen viestintä edellyttää jaettavien aineistojen, yhteyksien ja viestien salaamista ja turvaamista koko viestintäketjun tasolla. Minimitavoitteena viestintäratkaisun tietoturvallisuudelle on se, että se täyttää "hallinnollisen virkatyön" tietoturvavaatimukset.
Viestintäpalveluiden arvo on suoraan verrannollinen niiden käytön volyymiin. Näin ollen ratkaisuilta edellytetään helppokäyttöisyyttä ja selkeyttä. Laajan käytön saavuttaminen mahdollistaa myös ns. Metcalfen lain verkostoefektit. Mitä laajempi yhtenäinen verkko on, sitä suurempi on sen arvo.
Utgångspunkter
Valtion ICT-strategian mukaisesti Valtion yhteisen perustietotekniikka-alueen suunnittelu käynnistettiin vuonna 2008. Perustietotekniikka-alueen palvelut ovat luonteeltaan sellaisia, joilla nähdään saavutettavan koko valtionhallinnon tasolla merkittäviä hyötyjä yhtenäistämisen, yhteentoimivuuden ja suurten volyymien muodossa.
Ensivaiheessa perustietotekniikan alueella on tunnistettu seuraavat hankekokonaisuudet:
- Yhteiset tietoliikenne- ja puhepalveluratkaisut
- Valtion yhteinen tiestintäratkaisu
- Työasemapalvelut ja
- Käyttöpalvelut
Näiden hankkeiden valmistelua on tehty määrätietoisesti ValtIT-kärkihankkeiden muodossa. Osa hankkeista on edennyt jo hankinta- ja toteutusvaiheeseen ja valtaosassa perustietotekniikan hankekokonaisuuksia toteutetaan esitutkimusvaihe vuoden 2009 aikana.
Hallitusohjelman mukaisesti julkisen hallinnon toimintaa, palvelurakenteita, yhteispalvelua, puhelinpalveluja ja sähköistä asiointia kehitetään voimakkaasti esimerkiksi etäneuvotteluratkaisujen muodossa.
SADe-hankkeen (Sähköinen asiointi ja Demokratia)28.1.2009 valmistuneessa loppuraportissa todetaan, että palvelurakenteiden muutokset edellyttävät yhteisiä tietoteknisiä ratkaisuja ja mahdollistavat entistä asiakaslähtöisempien sähköisten asiointipalveluiden tarjoamisen kansalaisille ja yrityksille. Hallitus linjasi tietoyhteiskuntakehitystä ja sähköistä asioinnin vauhdittamista koskevassa kannanotossaan 6.3.2009, että videoneuvotteluyhteyksien ja etäpalvelujen käyttöä edistetään koko yhteiskunnassa. Hallituksen asettama tavoite on, että vuoteen 2013 mennessä 20 % julkisen hallinnon kotimaan matkoista korvataan verkkokokouksilla.
Edelleen voimassa olevaan hallitusohjelmaan on kirjattu ympäristöpoliittisia tavoitteita, joilla hillitään ilmastonmuutosten kiihtymistä mm. liikkumistarpeen vähentämisenä panostamalla tietoverkkojen ja viestintäpalveluiden kehittämiseen.
Yhteispalvelupisteiden etäpalveluprojektissa selvitetään uusien viestintäratkaisuiden käyttöä palvelurajapinnassa. Lisäksi nähdään, että ALKU-hankkeen myötä syntyvissä uusissa aluehallintovirastoissa (AVI ja ELY) on otolliset mahdollisuudet tehostaa hallinnon toimivuutta uusin teknisin ratkaisuin.
Hallituksen asettamien tavoitteiden saavuttaminen edellyttää sekä toimintavarmaa, laadukasta ja monipuolista viestintäinfrastruktuuria että voimakasta hallinnon sisäisten prosessien sähköistämistä ja toimintatapamuutoksia.
Puhe- ja tietoliikenteen yhdentyminen (convergence) on luonut uuden sukupolven viestintäinfrastruktuurille uusia mahdollisuuksia ja soveltamiskohteita. Käytännöntasolla keskeiseksi haasteeksi on muodostunut eri palveluratkaisujen eriytyneisyys, mikä vaikeuttaa viestintäpalveluiden keskinäistä integraatiota. Koska viestintäratkaisuiden arvo on täysin riittyvainen sitä käyttävien osapuolten määrästä, on perusteltua pyrkiä rakentamaan mahdollisimman kattava ja yhteensopiva ratkaisu, jonka kautta mahdollisimman laajalti voidaan saavuttaa hallinnon henkilöstöä ratkaisun piiriin.
Remissbehandlingar och höranden
Logican lausunto - valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
9.12.2009 Logica
OPM:n lausunto - valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
8.12.2009 Opetusministeriö
Yhteispalvelun laajentamishankkeen etäpalveluprojektin kommentit - valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
8.12.2009 Yhteispalvelun laajentamishanke, etäpalveluprojekti
TEM:n lausunto Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraporttiin, saate
7.12.2009 TEM
Siemensin lausunto valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
7.12.2009 Siemens
VM:n lausunto - Valtion yhteinen viestintäratkaisu. VM:n hallinnonalan virastojen kommentit (saatekirje)
7.12.2009 VM Hallintoyksikkö
Elisan lausunto valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportin lausuntopyyntöön
6.12.2009 Elisa Oyj
Google - Valtion yhteisen viestintäratkaisuhankkeen esitutkimusvaiheen lausunto
4.12.2009 Google
LVM:n lausunto Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportista
4.12.2009 LVM
Tieto - valtion yhteisen viestintäratkaisuhankkeen esitutkimusvaiheen lausunto
4.12.2009 Tieto
TeliaSonera - valtion yhteisen viestintäratkaisuhankkeen esitutkimusvaiheen lausunto
4.12.2009 TeliaSonera
MMMn lausunto - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
4.12.2009 Maa- ja metsätalousministeriö
Videran lausunto - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
4.12.2009 Videra
Fujitsun lausunto - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
4.12.2009 Fujitsu Services
Cisco Systems Finland Oy:n lausunto - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraporttiin
4.12.2009 Cisco Systems Finland
IBM Finland: Kommentit lausuntopyyntöön YV -hankkeen lausunto - valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
4.12.2009 IBM
STM:n lausunto koskien valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraporttia, lausuntolomake
4.12.2009 STM
PLM:n lausunto valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraporttiin
4.12.2009 PLM
Microsoft Oy:n vastaus - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
3.12.2009 Microsoft
Hanselin lausunto - Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
2.12.2009 Hansel
VNK - Valtion yhteisen viestintäratkaisuhankkeen esitutkimusvaiheen lausunto
1.12.2009 Valtioneuvoston kanslia
Lausuntopyyntö Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportista PDF
4.11.2009 Valtiovarainministeriö
Lausuntopyynnön kommentointilomake 4.11.2009 DOC
4.11.2009 Valtiovarainministeriö
SM:n lausunto - valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti
4.11.2009 SM
Publikationer och rapporter
Valtion yhteisen viestintäratkaisun esitutkimusraportti DOC
Valtiovarainministeriö
Julkaisuvuosi: 2009;
Övriga dokument och promemorior
Tiedote 72/2009; Yleiset periaatteet viestintäratkaisuiden hankintaan valtionhallinnossa
4.6.2009 Valtiovarainministeriö
Pressmeddelande 72/2009; Allmänna principer för upphandling av kommunikationslösningar inom statsförvaltningen
4.6.2009 Valtiovarainministeriö
-
2.6.2009 Valtiovarainministeriö
Kirjaamot/Valtionhallinto; Valtion yhteinen viestintäratkaisu - Avoin kysely
28.5.2009 Valtiovarainministeriö
Tillsättande och organisering
Asettamispäätös PDF
23.4.2009 Valtiovarainministeriö
Lagberedning och utveckling i statsrådet
Ministerierna genomför regeringsprogrammet, bereder lagar och andra författningar samt genomför reformer i olika projekt, arbetsgrupper och organ.
Alla ministeriers projekt hittas på statsrådets webbplats valtioneuvosto.fi/sv/projekt