Hankesalkun hallintaratkaisu valtionhallinnon tietojärjestelmähankkeille
VM067:00/2011 Kehittäminen
Hankkeen tehtävänä on selvittää edellytykset yhteisen hankesalkun hallintaratkaisun käyttöönotolle, kilpailuttaa ratkaisun hankinta sekä toteuttaa käyttöönotto.
Hankkeen perustiedot Päättynyt
Hankenumero VM067:00/2011
Asianumerot 1182/00.01.00.01/2011
Asettaja valtiovarainministeriö
Toimikausi/aikataulu 21.6.2011 – 31.12.2013
Asettamispäivä 21.6.2011
Tavoitteet ja tuotokset
Hankkeen tavoitteena on hankkia ja ottaa käyttöön valtionhallinnon yhteinen hankesalkun hallintaratkaisu, joka palvelee ministeriöitä ja virastoja omien hankesalkkujensa hallinnassa sekä valtiovarainministeriötä hankekokonaisuuden hallinnassa.
Lähtökohdat
1.9.2011 voimaantuleva tietohallintolaki vahvistaa ministeriöiden roolia oman hallinnonalansa tietotekniikkaan liittyvän kehittämisen ohjauksessa. Käytännön tasolla tätä toteutetaan hankesalkkumallin avulla, jonka tueksi tarvitaan yhteisiä käytäntöjä sekä työväline, jonka avulla hankesalkkuja on mahdollista hallita ja seurata. Yhteisen hankesalkun hallintavälineen käyttöönotto on osa tietohallintolain toimeenpanoa.
Osana kehysvalmistelun prosessia ministeriöt ja virastot ovat nykyään toimittaneet VM:lle tietoja ICT-hankkeistaan erityisellä excel-lomakkeella. Lomakkeet on niiden saapumisen jälkeen ajettu tietokantaan (ns. TTS-IT hankesalkkusovellus). Tämän hankkeen tarkoituksena on korvata nykyinen excel-lomakkeisiin pohjautuva menettely siten, että kehys- ja talousarvioprosessiin liittyviä tietojärjestelmähankkeiden hanketietoja ylläpidettäisiin jatkossa uudessa hankesalkkuvälineessä, jossa ne olisivat tietoja tarvitsevien tahojen nähtävillä ja jatkuvasti ajan tasalla.
Lisäksi hankesalkun hallinta on yleisesti sellainen osa-alue, johon on viime vuosina monissa organisaatioissa panostettu, koska sen on nähty tuovan monia hyötyjä. Tämä hanke pyrkii omalta osaltaan edesauttamaan hyötyjen toteutumista.
Asettaminen ja organisointi
Valtionhallinnon yhteinen hankesalkkuratkaisu -selvityshankkeen jatkoaikapäätös PDF
19.12.2012 Valtiovarainministeriö
Asettamispäätös; Hankesalkun hallintaratkaisu valtionhallinnon tietojärjestelmähankkeille PDF
21.6.2011 Valtiovarainministeriö
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.
Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet